Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Kłajpedzie

Port Gdańsk z nagrodą "Orła Rzeczpospolitej"
29.08.2020

Umowa Politechniki Gdańskiej z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk
14.08.2020

Port Gdańsk awansował do czołówki portów europejskich
05.08.2020

Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Kłajpedzie
30.07.2020

Nowy holownik w Porcie Gdańsk
10.07.2020

Zakończenie postępowania kwalifikacyjnego
16.06.2020

Wznowienie postępowania kwalifikacyjnego
01.06.2020

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Kłajpedzie

30.07.2020

W dniach 21-22 lipca odbyła się oficjalna wizyta delegacji Portu Gdańsk w Porcie Kłajpeda. Była to doskonała okazja do wymiany wiedzy na temat wielu kluczowych tematów związanych z biznesem morskim, rozwoju i rozbudowy bałtyckich portów, LNG, żeglugi promowej i wycieczkowej, współistnienia tkanki miejskiej i portu i wyzwań z tym związanych.

- Z ogromną przyjemnością przyjąłem delegację Portu Gdańsk w Kłajpedzie. Odbyliśmy inspirujące dyskusje i nawiązaliśmy ciekawe kontakty biznesowe. Oprócz bliskości geograficznej naszych krajów łączą nas ścisłe powiązania historyczne: przez blisko 4 stulecia Polska i Litwa były jednym organem politycznym, co współcześnie oznacza sojusz lub partnerstwo. Dzisiejsza sytuacja geopolityczna na świecie i w Europie skłania nas do ponownej oceny wartości i korzyści wynikających z partnerstwa, które niedawno uzyskało nową definicję i szersze podejście. Nie jest to już tylko wymiana wiedzy lub dzielenie się wiedzą. W dzisiejszych czasach partnerstwo to wspólne projekty, zaufanie zawodowe, zaangażowanie społeczne i kulturalne. Uważam, że ta wizyta wzmocniła partnerstwo naszych portów. Jestem przekonany, że współpraca i przyjaźń z Portem Gdańsk będzie kontynuowana z korzyścią zarówno dla portów, jak i ich interesariuszy - mówi Algis Latakas - dyrektor generalny zarządu Portu Kłajpeda.

Delegacja Portu Gdańsk miała możliwość zapoznania się zarówno z działalnością terminali kontenerowych operujących w porcie, terminalem pasażerskim, ale także operatorów uniwersalnych świadczących usługi przeładunku nawozów, ładunków płynnych, minerałów, pasz czy cementu. Jednym z elementów wizyty był terminal działający na bazie jednostki regazyfikacyjnej "Independence", będącej w eksploatacji w Porcie Kłajpeda od 2014 roku. Ostatnim punktem wizyty był obszar Wolnej Strefy Ekonomicznej, która została otwarta w 2002 i jest jedną z 7 stref ekonomicznych na Litwie. Jej powierzchnia liczy 412 h, a zatrudnionych na tym terenie jest ponad 5400 osób. Obecnie oferuje swoje usługi inwestorom z 17 krajów na świecie.

- To była bardzo inspirująca wizyta. Jesteśmy wdzięczni za tak przyjacielską atmosferę i otwartość w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem. Kłajpeda jest portem w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, tym bardziej istotne są nasze wzajemne relacje. Liczymy, że ta wizyta zaowocuje wspólnymi inicjatywami. Widzimy przestrzeń na wspólne działania, dopuszczamy oczywiście zdrową konkurencję, której podstawą będzie wysoka jakość świadczonych usług. Interesująca jest zarówno wymiana doświadczeń w zakresie rynku usług okołoportowych, które mają ogromny wpływ na atrakcyjność portu z punktu widzenia armatora, jak również kwestia rynku cruisowego, w którym to zakresie chcielibyśmy wzajemnie się promować. Są to także niezmiernie istotne kwestie środowiskowe, ograniczenie emisji zanieczyszczeń i wyzwań z tym związanych, ale także wciąż bardzo ważne tematy związane ze światową pandemią - mówi Sławomir Michalewski - wiceprezes zarządu ds. finansowych w Porcie Gdańsk.


Kontakt dla mediów:
Anna Drozd - rzecznik prasowy Portu Gdańsk
tel.: +48 727 064 605
mail: anna.drozd@portgdansk.pl

 

 
Cofnij