Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » Realizacja projektów w ramach SPO - Transport

Unia dla gdańskiego portu
19.05.2005

Delegacja rządowa Białorusi w Porcie Gdańskim
18.05.2005

Dobowy rekord na Gdańskim Terminalu Kontenerowym
18.05.2005

Realizacja projektów w ramach SPO - Transport
28.04.2005

Rusza budowa terminalu kontenerowego DCT w Porcie Gdańskim
26.04.2005

Wizyta Stowarzyszenia Polskich Rynków Hurtowych
26.04.2005

Marcowe przyspieszenie
13.04.2005

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Czas na realizację projektów w ramach SPO - Transport

28.04.2005

Wiele trudu kosztowało Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA przygotowanie projektów zgłoszonych do realizacji w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport i doprowadzenie do ich akceptacji. Oznacza to dofinansowanie tych projektów z funduszu Unii Europejskiej - konkretnie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 26 kwietnia 2005 r. w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie nastąpiło zwieńczenie tych starań. Andrzej Kasprzak, Prezes Zarządu ZMP Gdańsk SA podpisał z Ministrem Infrastruktury Krzysztofem Opawskim umowę na dofinansowanie trzech projektów dotyczących modernizacji portu.

Projekty zgłoszone do realizacji w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport w znaczący sposób poprawią infrastrukturę dostępu do portu. To projekt związany z infrastrukturą dostępu do rejonu Nabrzeża Przemysłowego, rozbudową infrastruktury nabrzeżowej i drogowej Terminalu Promowego Westerplatte oraz poprawą dostępu do Wolnego Obszaru Celnego Gdańsk. Dzięki podpisanej umowie - projekty te zostaną dofinansowane w kwocie blisko 80,5 mln zł, co stanowi 75% wartości projektów. Ich realizacja będzie zakończona do końca 2007 roku.

Kolejnym przedsięwzięciem w znaczącym stopniu poprawiającym dostęp do portu jest modernizacja ulicy Marynarki Polskiej. To obecnie główna droga do lewobrzeżnej części portu, jednak jej stan jest katastrofalny. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz podpisał 26 kwietnia 2005 r., wraz z Ministrem Infrastruktury Krzysztofem Opawskim, umowę dotyczącą dofinansowania modernizacji ulicy Marynarki Polskiej w kwocie 35 mln zł. Stanowi to ok. 70% wartości całych prac, a dofinansowanie pochodzi z tego samego źródła co w przypadku Portu Gdańskiego - z Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport. Zakończenie prac nastąpi w 2007 roku.

Zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA jak i gmina Gdańsk jako beneficjenci końcowi muszą wyasygnować pozostałą część środków z własnych funduszy. Od dłuższego już czasu Prezes Zarządu ZMP Gdańsk SA Andrzej Kasprzak i Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz przykładają dużą wagę do współpracy portu i miasta. Jednym z jej przejawów jest wzajemna pomoc przy realizacji i finansowaniu wspomnianych projektów dotyczących zarówno portu jak i miasta. Usankcjonowaniem dotychczasowych inicjatyw w tym zakresie oraz planów związanych z realizacją projektów w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport było podpisanie 26 kwietnia br. przez Prezesa A. Kasprzaka i Prezydenta P. Adamowicza umowy między ZMP Gdańsk SA i gminą Gdańsk precyzującej zasady współpracy. Zważywszy na fakt, jakie znaczenie Unia Europejska nadaje problematyce związanej z regionami - współpraca Portu Gdańskiego i gminy Gdańsk jest dobrym przykładem realizacji tych idei.

 Opublikuj ten artykuł


 
Cofnij