Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » Działania ochronne w Porcie Gdańsk przeciw zagrożeniu ptasią grypą

Wizyta przedstawicieli Portu Hamburg
26.10.2005

Współpraca z portem w Rouen
25.10.2005

Uchwała Zarządu w sprawie umorzenia akcji
24.10.2005

Działania ochronne w Porcie Gdańsk przeciw zagrożeniu ptasią grypą
14.10.2005

W Porcie Gdańsk rosną przeładunki kontenerów
11.10.2005

Tegoroczny sezon pasażerski zakończony
11.10.2005

Rozpoczęcie budowy terminalu kontenerowego DCT w Porcie Gdańsk
27.09.2005

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Działania ochronne w Porcie Gdańsk przeciw zagrożeniu ptasią grypą

14.10.2005

Z dniem 15 października 2005 roku w Porcie Gdańsk rozpoczyna się realizacja działań, których zadaniem jest zapewnienie ochrony przed zagrożeniem epizootycznym wirusem ptasiej grypy, a tym samym zabezpieczenie terytorium kraju oraz UE przed niekontrolowanym przywozem produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów trzecich - zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 745/2004 z dnia 16 kwietnia 2004 roku ustanawiającym środki w odniesieniu do przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do indywidualnego spożycia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wszystkich przejściach granicznych, na których odbywa się ruch towarowy i osobowy z krajami trzecimi, muszą znajdować się pojemniki spełniające wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1774/2002, w których gromadzone są produkty pochodzenia zwierzęcego przywożone przez podróżnych (przekazywane tam przez podróżnych lub konfiskowane przez służby celne). Zawartość tych pojemników musi być obowiązkowo przekazywana do zatwierdzonych zakładów utylizacyjnych, z którymi zarządzający przejściem granicznym ma podpisaną umowę i każdy taki transport powinien zostać zaopatrzony w stosowny dokument handlowy. Zarządzający przejściem granicznym zobowiązany jest również do umieszczania w widocznym miejscu informacji dla podróżnych (plakaty informacyjne) o możliwości przeniesienia wirusa ptasiej grypy oraz o bezwzględnym zakazie przywozu na terytorium UE produktów pochodzenia zwierzęcego w bagażu podręcznym.

Na morskim przejściu granicznym w Porcie Gdańsk, na terenach zarządzanych przez ZMPG SA, nałożone zadania wynikające z obowiązujących przepisów są realizowane w ścisłej współpracy ze służbami inspekcji weterynaryjnej oraz właściwymi miejscowo urzędami celnymi w następujący sposób:

  1. podczas odprawy wejściowej dostarczane są na statki, przypływające z krajów trzecich, oznakowane pojemniki na gromadzenie produktów pochodzenia zwierzęcego (przekazywane przez podróżnych lub konfiskowane przez służby celne);
  2. na statki przypływające z krajów trzecich dostarczane są plakaty informacyjne o możliwości przeniesienia wirusa ptasiej grypy oraz o bezwzględnym zakazie przywozu na terytorium Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego w bagażach podręcznych;
  3. po zakończonej odprawie pojemniki są zabierane ze statku, a zgromadzone w nich produkty przekazywane są do zakładu utylizacyjnego.

Na zlecenie ZMPG SA odbiorem zgromadzonych produktów w pojemnikach zajmuje się spółka "Port-Trans", której zadaniem jest również dostarczanie operatorom poszczególnych nabrzeży czystych pojemników oraz plakatów informacyjnych.

 Opublikuj ten artykuł


 
Cofnij