Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » Budujemy historię

"Scandinavia" na Baltic Sail
13.07.2011

ZMPG SA liderem Ochrony Informacji Niejawnych
01.07.2011

Milion TEU w gdańskim DCT
30.06.2011

Budujemy historię
24.06.2011

Tłoku wycieczkowców w tym roku nie będzie
07.06.2011

Morze możliwości...
23.05.2011

Gigant polskiej gospodarki przyjmuje giganty morskie
12.05.2011

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Budujemy historię

24.06.2011

Miło nam poinformować, że od 25 czerwca br. w Centralnym Muzeum Morskim dostępna będzie wystawa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA zatytułowana "Port Gdańsk - budujemy historię", która potrwa do końca sierpnia br.

Wystawa stanowi podsumowanie historii i dorobku Portu Gdańsk od jego powstania, szacowanego na rok 980, do czasów współczesnych. Odwiedzający będą mogli prześledzić, jak zmieniał się port na przestrzeni ostatnich jedenastu wieków: rozwój technologii przeładunku, rodzaje towarów transportowanych niegdyś via Gdańsk, obsługiwane statki oraz zmiany lokalizacji portu, który niegdyś usytuowany był w zakolu Motławy, u zbiegu obecnego Podwala Staromiejskiego i ulic Grodzkiej i Sukienniczej.

"Port Gdańsk - budujemy historię" to ciekawa opowieść pisana piórem Profesora Andrzeja Januszajtisa, ilustrowana rycinami udostępnionymi ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Centralnego Muzeum Morskiego oraz zdjęciami m.in. Zbigniewa Kosycarza, Kacpra Kowalskiego, jak też współczesnymi i archiwalnymi fotografiami z zasobów Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

Wystawa upamiętnia największe punkty zwrotne w historii Portu Gdańsk, w tym m.in. okres wybuchu II wojny światowej zilustrowany archiwalnymi zdjęciami pokazującymi obraz zniszczeń wojennych, które niestety także dotknęły port, jak również zdjęcia z okresu budowy Portu Północnego - jednego z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w historii, które dziś obchodzi swoje 40-lecie.

Na ekspozycji znalazło się łącznie 145 rycin, obrazów i zdjęć, które zainteresują nie tylko miłośników morza, ale również wszystkich mieszkańców Trójmiasta, którzy przez cały okres wakacyjny będą mieli okazję w ciekawy i przystępny sposób poznać dość duży kawałek historii Portu Gdańsk, a przy tym historii miasta.

Na odwiedzających czeka moc atrakcji, o których szerzej dowiedzieć się można na stronie internetowej portalu trojmiasto.pl będącego patronem medialnym wystawy.

W imieniu Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA serdecznie zapraszamy.trojmiasto.pl

 Opublikuj ten artykuł


 
Cofnij