Żegluga » Cruise to Gdańsk »

Nabrzeża dla statków pasażerskich


Port Gdańsk, polski port usytuowany na południowym brzegu Morza Bałtyckiego, co roku odwiedzany przez tysiące turystów przybywających na pokładach statków pasażerskich.
Port podzielony jest na dwa obszary - Port Wewnętrzny i Port Zewnętrzny. Zwyczajowo statki pasażerskie obsługiwane są w wewnętrznej części, gdzie oferowanych jest kilka nabrzeży przeznaczonych do obsługi statków pasażerskich: Nabrzeże Obrońców Westerplatte, Nabrzeże Kpt. Ziółkowskiego oraz Nabrzeże WOC II.

Nabrzeże Obrońców Westerplatte to wyjątkowe miejsce z racji swojej lokalizacji, w bezpośredniej bliskości od wejścia do portu. Pozwala to zredukować czas niezbędny do zacumowania statku do minimum. Innym walorem jest tu czynnik turystyczny. Pasażerowie przybywający na statkach mają możliwość w ciągu zaledwie 5 minut dotrzeć do jednego z najcenniejszych zabytków Gdańska - Twierdzy Wisłoujście oraz Pomnika Obrońców Westerplatte, usytuowanych w promieniu kilkuset metrów od nabrzeża. To tu 1 września 1939 roku, ostrzałem wzgórza Westerplatte z pancernika Szlezwig Holstein rozpoczęła się II Wojna Światowa. Statki pasażerskie cumują tuż u podnóża monumentalnego pomnika Obrońców Westerplatte, wzniesionego na pamiątkę tamtych wydarzeń. Niedaleko nabrzeża znajduje się przystań, przy której w sezonie zatrzymują się statki "białej floty", oferujące rejsy na Starówkę, do samego serca Gdańska.
Nabrzeże Obrońców Westerplatte jest dobrze skomunikowane z krajową i międzynarodową siecią dróg, co pozwala w łatwy i szybki sposób dotrzeć zarówno do centrum Gdańska (15  minut do centrum) oraz do innych znanych miejscowości turystycznych, w tym m.in. do Malborka czy Warszawy.

Nabrzeże Kpt. Ziółkowskiego, to reprezentacyjne nabrzeże spacerowe często odwiedzane przez mieszkańców Gdańska, korzystających ze znajdującego się tam nowego bulwaru. Spacer wzdłuż brzegu z majestatycznym Pomnikiem Obrońców Westerplatte w tle i znajdującą się tuż obok piękną, zabytkową latarnią morską, zbudowaną na podobieństwo latarni morskiej z Cleveland w Ohio, stanowi niebywałą zaletę tego miejsca.
Nabrzeże Kpt. Ziółkowskiego leżące tuż u wejścia do portu, przeznaczone jest głównie dla mniejszych statków pasażerskich. Nabrzeże to jest szczególnie polecane wszystkim tym, którzy przybywając na pokładzie statków wycieczkowych planują zwiedzić centrum miasta, Katedrę Oliwską jak też inne miejscowości zlokalizowane na północ od Gdańska, w tym m.in. Półwysep Helski.

Nabrzeże WOC II utworzone w bezpośrednim sąsiedztwie Nabrzeża Kpt. Ziółkowskiego, to miejsce, do którego statek mijający "główki" portu dociera w zaledwie 15 minut. To znaczna zaleta, w szczególności dla turystów i tour operatorów, których celem jest maksymalne wykorzystanie czasu postoju statku na zwiedzanie.
Nabrzeże to, podobnie jak Nabrzeże Kpt. Ziółkowskiego, jest szczególnie polecane w przypadku programów wycieczek ukierunkowanych na zwiedzanie centrum Gdańska oraz jego północnych okolic.


Klasyczna wersja serwisu
Powrót na górę