Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » Turku i Gdańsk - nowe perspektywy

"Portowy barometr" w Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości
17.09.2008

Kierujemy się rozsądkiem
12.09.2008

10 lat Gdańskiego Terminalu Kontenerowego SA
11.09.2008

Turku i Gdańsk - nowe perspektywy
08.09.2008

Nobilitacja DCT Gdańsk SA i gdańskiego portu
05.09.2008

Uzupełniono kierownictwo Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA
04.09.2008

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ZMPG SA
29.08.2008

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Turku i Gdańsk - nowe perspektywy

08.09.2008

Niezwykłe podobieństwo historii fińskiego Turku i polskiego Gdańska stało się przed 50 laty kanwą idei oficjalnego partnerstwa miast. Wspólne doświadczenie epoki hanzeatyckiego rozwoju i zbliżone znaczenie dla gospodarki Europy Bałtyckiej dają obu portom znakomite warunki zarówno dla wzajemnej rywalizacji, jak i współpracy. Dotąd miała ona wymiar i ekonomiczny, i kulturalny. Jak układać się powinna obecnie, w czasie intensywnych przemian tej części Starego Kontynentu - dyskutowaliśmy w dniach 4-6 września. Gdańsk odwiedziła bowiem delegacja samorządu Turku z wiceburmistrzem Tero Hirvilammi oraz liczna grupa przedstawicieli Centrum Rozwoju Regionalnego Turku.

Misję gospodarczą Turku przyjęły władze Gdańska z prezydentem Pawłem Adamowiczem oraz regionu pomorskiego z marszałkiem Janem Kozłowskim. Intensywny program pobytu obejmował spotkania z kierownictwem Departamentów Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego, Agencją Rozwoju Pomorza i Stocznią Gdańską.

Goście odwiedzili także Zarząd Morskiego Portu Gdańsk z zainteresowaniem słuchając refleksji szefa portowego marketingu Juliana Skelnika na temat aktualnej kondycji Portu Gdańsk i zamierzeń rozwojowych. Gros uwagi poświęcono współpracy w ramach coraz popularniejszej koncepcji tzw. "klastrów morskich".

Właśnie na bazie związków naturalnie ciążących do portowych miast producentów i usługodawców tworzyć można nowoczesną sieć wzajemnego zrozumienia, która pozwala firmom współpracować z jednoczesnym zachowaniem waloru autonomii i konkurencyjności. Wypracowanie wspólnej wizji - to współczesny priorytet dla ośrodków żyjących z gospodarki morskiej. Jego wzajemne poszanowanie - co podkreślano na spotkaniach - sprzyjać będzie rozszerzeniu współpracy o każde pole działalności gospodarczej, naukowej, promocyjnej, innowacyjnej i kulturalnej. W konsekwencji liczyć możemy na skuteczniejszą współpracę logistyczną w transporcie towarowym, uruchomienie nowych połączeń dla żeglugi tak towarowej, jak i pasażerskiej. Opublikuj ten artykuł


 
Cofnij