Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port GdańskKoronawirus - informacje
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu

 

Strona główna » Wydarzenia » Porozumienie o współpracy między portami Gdańska i Ningbo

Coraz więcej statków pasażerskich
01.09.2004

Flandryjsko-polskie seminarium w Gdańsku
31.08.2004

Nowa taryfa opłat portowych
25.08.2004

Porozumienie o współpracy między portami Gdańska i Ningbo
19.08.2004

Nowelizacja ustawy o portach i przystaniach morskich
12.08.2004

Rozmowa z dyrektorem ds. handlowych PGE Sp. z o.o.
10.08.2004

Rozmowa z głównym oficerem bezpieczeństwa ZMP Gdańsk SA
10.08.2004

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Porozumienie o współpracy między portami Gdańska i Ningbo

19.08.2004

W dniach 17-18 sierpnia br. w Porcie Gdańskim gościła delegacja przedstawicieli Portu Ningbo z Chin oraz Instytutu Wodnego Transportu i Miejskiej Komisji Planowania w Ningbo. Delegacji przewodniczył Wang Xinnian, wiceprezydent Portu Ningbo. Port Gdański reprezentowali: Andrzej Kasprzak, Prezes Zarządu ZMPG SA, Andrzej Bojanowski, Wiceprezes Zarządu, Zbigniew Perliński, Wiceprezes Zarządu, Ryszard Wocial, Dyrektor Rozwoju i Infrastruktury oraz Anna Rek-Niedziałkowska, Specjalista ds. Rozwoju Portu.

Wstępem do rozmów była prezentacja portu i jego nabrzeży od strony kanałów portowych. Bardziej szczegółową prezentację portu, omówienie jego strategii rozwojowej oraz planów wynikających z wejścia Polski do Unii Europejskiej dokonano podczas spotkania w wieży Kapitanatu Portu w Porcie Północnym.

Port Ningbo przeżywa w ostatnich latach niezwykle dynamiczny rozwój. W 2003 r. jego globalne obroty wyniosły 185 mln ton, w tym niespełna 2,8 mln kontenerów 20-stopowych. W 2004 r. planowany jest przeładunek 210 mln ton towarów, w tym niespełna 4 mln TEU. To obecnie piąty port na świecie, który nie traci jednak z pola widzenia portów mniejszych takich jak np. Port Gdański. Obserwując jego rozwój, wzmacnianie potencjału przeładunkowego, w tym między innymi budowa nowego terminalu kontenerowego - przedstawiciele Portu Ningbo myślą o nawiązaniu współpracy. Wyrazem tych intencji jest podpisanie porozumienia o współpracy między portami Ningbo i Gdańsk. Umowę podpisali Wang Xinnian, Wiceprezydent Portu Ningbo oraz Andrzej Kasprzak, Prezes Zarządu ZMPG SA. Celem zawartej umowy jest promocja handlowej, technicznej i kulturalnej współpracy pomiędzy portami. Umowa obejmuje problemy związane z planowaniem wspólnych działań gospodarczych mających na celu intensyfikację ruchu morskiego pomiędzy portami Gdańska i Ningbo, stworzenie dogodnych warunków do wymiany doświadczeń i wiedzy związanej z przepływem informacji oraz szkoleniami technicznymi, zawodowymi i pracowniczymi. Umowa mówi również o wspieraniu, w ramach swoich kompetencji, dwustronnych bądź międzynarodowych umów handlowych zawartych przez Polskę i Chiny.

W ślad za podpisanym porozumieniem strony zobowiązały się do podjęcia intensywnych prac zmierzających do uszczegółowienia poruszonej problematyki, w tym m.in. związanej z ciągami ładunkowymi. Efekty tych prac omówione zostaną podczas planowanej wkrótce rewizyty przedstawicieli Portu Gdańskiego w Porcie Ningbo.

 Opublikuj ten artykuł


 
Cofnij