Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port GdańskKoronawirus - informacje
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu

 

Strona główna » Wydarzenia » Flamandzki terminal będzie większy

Wizyta Zarządu Portu Kopenhaga-Malmoe
28.03.2011

Weekend pełen zawinięć
16.03.2011

Rekordowe wyniki Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA
15.03.2011

Flamandzki terminal będzie większy
09.03.2011

Transport Week '2011
04.03.2011

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w Porcie Gdańsk
07.02.2011

Administracja celna Tajwanu w Porcie Gdańsk
26.01.2011

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Flamandzki terminal będzie większy

09.03.2011

Refleksja o gdańskim "złotym wieku" i czasach Hanzy wróciła do gdańskiego portu 8 marca - w trakcie wizyty Prezydenta Rządu Flandrii Krisa Peetersa. Belgijską delegację, z Ambasadorem Raoulem Delcorde, przedstawicielami flamandzkiego rządu i biznesu z właścicielem inwestującej w Gdańsku Grupy SEA-Invest Philippem Van de Vyvere gościł Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.

W Królestwie Belgii federacja Flandrii ma największy udział w tworzeniu PKB. Kraj posiadający jedną z najwyżej rozwiniętych gospodarek świata, będący siedzibą kilkuset międzynarodowych koncernów i grup przemysłowych - właśnie na terytorium Flandrii skupia największe zakłady przemysłowe z tak ważnym ośrodkiem jak Antwerpia. To w tym mieście funkcjonuje także największy, po Rotterdamie, europejski port morski.

Doceniając perspektywy i wzajemne korzyści, rządy Flandrii i Polski podpisały umowę o szerokiej współpracy już w 1994 roku. W ostatnich latach obserwujemy znaczną dynamikę polsko-belgijskiej wymiany handlowej, obejmującej głównie przemysł metalurgiczny i chemiczny oraz maszyny, urządzenia przemysłowe i sprzęt elektryczny. Blisko 90 procent łącznych obrotów między Polską, a Belgią realizuje właśnie Flandria. Znacznego przyspieszenia nabrały także belgijskie inwestycje w Polsce. Belgia – plasująca się u nas na 10. pozycji inwestorów zagranicznych – zaangażowała się kapitałowo w funkcjonowanie ponad 500 polskich projektów.

Także na terenie gdańskiego portu realizowany jest zamysł finansowany przez wspomnianą Grupę SEA-Invest. Na mocy podpisanej w maju ubr. umowy między Spółkami "Port Północny" i "Rudoport" (których większościowym właścicielem jest SEA-Invest), a ZMPG SA powstaje największy w południowym Bałtyku Terminal Suchych Ładunków Masowych. Weryfikując potrzeby przeładunkowe i pragnąc zapewnić najwyższe standardy obsługi statków, belgijski inwestor zwrócił się do ZMPG SA z propozycją poszerzenia obszaru projektu o dalsze 30 hektarów. Właśnie w obecności premiera Krisa Peetersa i Philippa Van de Vyvere prezes "Portu Północnego" Jacek Klimczak podpisał z Zarządem ZMPG SA list intencyjny, wyrażający obustronną wolę powiększenia budowanego terminalu do blisko 90 hektarów. Strony - wyrażając zadowolenie z rozwoju współpracy - zadeklarowały przygotowanie stosownej umowy do końca kwietnia br.

- SEA-Invest jest jedną z najważniejszych firm mojego kraju - stwierdził premier Kris Peeters. - Wiem, że inwestycja podjęta w gdańskim porcie jest znacząca nie tylko dla portu, Pomorza i Polski, ale i całej Europy.

- Restaurujemy związki handlowe istotne dla rozwoju tego regionu kontynentu przed wiekami - konkludował prezes Zarządu ZMPG SA dr Ryszard Strzyżewicz. - Każdy taki kontrakt, poza bezpośrednimi korzyściami dla obu współpracujących stron, przyspiesza także nasz powrót do Europy.

Rzecznik prasowy ZMPG SA


 Opublikuj ten artykuł


Wydarzenia pokrewne:
Nowy terminal gdańskiego portu - 31.05.2010
"Sea-Invest" w "Porcie Północnym" - 04.11.2008

 
Cofnij