Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese            

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu

 

Strona główna » Wydarzenia » Finał Konkursu "Estetyzacja Portu Gdańsk"

Pierwsza dostawa ryb dla chłodni PAOP
19.09.2014

Turystyczna szansa Portu Gdańsk
29.07.2014

Pierwsze sześć miesięcy 2014 Portu Gdańsk lepsze niż przed rokiem
22.07.2014

Finał Konkursu "Estetyzacja Portu Gdańsk"
08.07.2014

Port Gdańsk dla mieszkańców i turystów
30.06.2014

Nowy oceaniczny serwis kontenerowy z Gdańska do Meksyku
23.06.2014

Umowa na rozbudowę intermodalnego terminalu kontenerowego w Gdańsku
17.06.2014

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Finał Konkursu "Estetyzacja Portu Gdańsk"

08.07.2014

7 lipca 2014 roku, w Terminalu Promowym Westerplatte, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk uroczyście podsumował wyniki Konkursu pn. "Estetyzacja Portu w Gdańsku". Głównym celem zainicjowanego przez ZMPG S.A. projektu było stworzenie spójnej koncepcji estetycznego zagospodarowania przestrzeni wzdłuż kanału portowego, uwzględniającej uporządkowanie istniejących budowli i instalacji przemysłowych, przy jednoczesnym udostępnieniu mieszkańcom oraz turystom zieleni i obiektów historycznych nie będących w bieżącej eksploatacji portu. Wrosły głęboko w strukturę miasta port ma się stać wizytówką tysiącletniego Gdańska.

Temat zainteresował zarówno władze miasta, jak i kierownictwa uczelni Wybrzeża. (Informacje o przebiegu projektu udokumentowane zostały na stronie www.portgdansk.pl/estetyzacja). Podpisane w czerwcu porozumienie - zwane Umową Partnerstwa - m.in. umożliwiło zaproszenie do współpracy studentów. Zainspirowani ideą zawiązali 14 zespołów i podjęli pracę projektową. Wyłoniona spośród sygnatariuszy Umowy Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Każda z przedstawionych do oceny koncepcji zawierała interesujące i wartościowe elementy, których wykorzystanie podniesie kulturowy walor portowych terenów. Ostatecznie Komisja zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych Nagród Głównych Zespołom studentów Politechniki Gdańskiej w składach:

  • Anna Czapiewska, Robert Kowalczyk i Wiktor Magdziak - za "Modularny system elementów prefabrykowanych" - doceniając proste w zamyśle, a jednocześnie rzetelne studium inżynierskie, łączące poczucie estetyki z rozległością i uniwersalnością praktycznego zastosowania przy modernizacji i budowie nabrzeży portowych;
  • Julia Duch, Ewelina Jaszkowska i Ewa Marczewska - za pracę zatytułowaną "Rytm portu - woda i wiatr" - uznając wkład pracy intelektualnej, konsekwentnie uzasadniającej wykorzystanie naturalnej w porcie energii wiatrowej i wodnej do napędu instalacji i rzeźb kinetycznych oraz zaproponowanie koncepcji wprowadzenia na tereny portowe cyklicznych wydarzeń artystycznych i kompleksowe podejście do problemu poprawy wizerunku portu.

Komisja Konkursowa postanowiła także o przyznaniu czterech równorzędnych wyróżnień. Otrzymały je:

  • Zespół studentów Sopockiej Szkoły Wyższej w składzie: Anna Brzoznowska, Natalia Dobosz, Agnieszka Gabrel i Maria Kołomańska - za koncepcję wprowadzenia w krajobraz portu nowego elementu dynamiki, zamysł wyciszenia i ujednolicenia portowej architektury z użyciem ruchomych żaluzji, iluminacji oraz fontann;
  • Zespół studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w składzie: Marta Bzdel i Łucja Pawlicka - za prostotę i ekonomiczną użyteczność metody "skrywania przez wyróżnianie" barwą i dymem, koncepcję nałożenia błękitnego filtru na wybrane fragmenty infrastruktury portu oraz projekt graficzny hali rybnej na terenie Wolnego Obszaru Celnego;
  • Zespół studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w składzie: Marcin Kasprowicz, Marta Kłos i Agnieszka Śmigielska - za ukształtowanie koncepcji przestrzeni portowej z inspirującymi barwnymi lustrzanymi i świetlnymi kurtynami, zastosowanie tańczących fontann i organów wodnych oraz ideę budowy obiektów pływających o funkcjach rekreacyjnych;
  • Zespół studentów Politechniki Gdańskiej w składzie: Aleksandra Cywoniuk, Paulina Kowalik, Piotr Kurpiewski, Joanna Muczyńska, Paweł Nalewajski i Anna Narkowicz - za pomysł wykorzystania iluzji optycznej w perspektywie portowego krajobrazu oraz koncepcję wykorzystania interesujących fakturowo i kolorystycznie materiałów, wnoszących w wizerunek portu nową wartość estetyczną, mimo minimalnej interwencji inwestora.

W konkluzji Komisja Konkursowa podkreśliła wysoki poziom zaprezentowanych prac, świadczący o społecznej odpowiedzialności wykonujących je studentów i ich znacznym zaangażowaniu w temat estetyzacji Portu Gdańsk. Komisja z uznaniem oceniła także warsztat projektowy i techniczny, widoczny w wielu projektach, pragnąc szczególnie pogratulować twórcom prezentacji filmowej - Zespołowi studentów Politechniki Gdańskiej w składzie: Adrianna Bohdziewicz, Iga Brzuchańska, Zuzanna Kuryło, Katarzyna Piętnowska i Anna Ptak.

Podstawową działalnością portu pozostanie oczywiście obsługa międzynarodowej wymiany handlowej drogą morską. Port w Gdańsku jest jednak szczególnym przykładem szerokiego rozwinięcia wzajemnych relacji strefy przemysłowej i miejskiej. Jest znakomitym poligonem dla coraz powszechniej stosowanej w świecie idei CSR (Corporate Social Responsibility). Koncepcja, według której przedsiębiorstwa - już na etapie budowania strategii swego rozwoju - uwzględniają interes społeczny, wymogi ochrony środowiska naturalnego oraz potrzeby swych interesariuszy była jednym z głównych motywów inicjatywy ZMPG S.A. Kierownictwo gdańskiego portu oraz partnerzy projektu stworzenia estetycznej i atrakcyjnej wizji rozwoju Portu Gdańsk wiele razy podczas wspólnej pracy odwoływali się do idei CSR. Motywowanie i stymulowanie wspólnej społecznej odpowiedzialności za kształt miejsko-portowego krajobrazu będzie determinowało codzienne warunki życia i pracy w Gdańsku.

Podjęte przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk działania sprzyjają integracji środowiska biznesu, nauki, kultury i władz samorządowych. Zamykając uroczyście pierwszy etap przedsięwzięcia z wieloletnią perspektywą, Zarząd ZMPG S.A. - Prezes Dorota Raben oraz Wiceprezesi Jerzy MelaniukMarek Pietruszewski - gościł na Westerplatte Wiceprezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego, władze samorządowe z Wicemarszałkiem Pomorskim Ryszardem Świlskim, władze uczelni, licznych przedstawicieli przedsiębiorstw Wybrzeża m.in. działających na terenie Portu Gdańsk, a także liczne grono studentów i dziennikarzy. Otwarta w Terminalu Promowym wystawa, prezentująca konkursowe prace, będzie wyeksponowana m.in. również w gmachach uczelni, samorządu Gdańska i Kapitanacie Portu Gdańsk. Założeniem współorganizatorów jest bowiem przedstawienie jej walorów jak najszerszemu gronu gdańskiej społeczności i wywołanie debaty o wspólnych wartościach kulturowych gdańskiego krajobrazu.

Janusz Kasprowicz
Rzecznik ZMPG SAZobacz także:
Gospodarka Morska TV
pomorska.TV
TVP Gdańsk: Panorama
TV Wybrzeże

 

 
Cofnij