Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » Dywizjon Okrętów Rakietowych z wizytą w gdańskim porcie

Nowy Graniczny Posterunek Kontroli Weterynaryjnej w Porcie Gdańsk
22.01.2010

Oceaniczny serwis kontenerowy w Porcie Gdańsk
05.01.2010

Rekordowy kontenerowiec w DCT
22.12.2009

Dywizjon Okrętów Rakietowych z wizytą w gdańskim porcie
17.12.2009

Wizyta doradcy francuskiej misji ekonomicznej
14.12.2009

Port Ningbo-Daxie z wizytą w Porcie Gdańsk
02.12.2009

Plan przeładunków Portu Gdańsk na rok 2009 wykonany!
23.11.2009

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Dywizjon Okrętów Rakietowych z wizytą w gdańskim porcie

17.12.2009

15 grudnia br. do Portu Gdańsk zawinął Dywizjon Okrętów Rakietowych RP składający się z trzech jednostek: ORP "Metalowiec", ORP "Rolnik" i ORP "Orkan". Okręty stanęły przy ogólnodostępnym Nabrzeżu Kpt. Ziółkowskiego, gdzie zainteresowani mieli możliwość ich zwiedzania.

Wizyta okrętów w gdańskim porcie jest elementem scenariusza manewrów przeprowadzanych na Bałtyku. Załogi okrętów mogły doskonalić umiejętności manewrowania w porcie innym, niż macierzysty. Następnego dnia dywizjon opuścił Port Gdańsk, aby prowadzić kolejne ćwiczenia, m.in. pozorowane ataki rakietowe, monitoring sytuacji operacyjnej w akwenie i obronę przeciwawaryjną okrętu.

Dywizjon Okrętów Rakietowych jest częścią 3. Flotylli Okrętów. Do jego zadań należy między innymi wykonywanie ataków rakietowych na siły przeciwnika, ochrona własnych okrętów i statków przed atakiem oraz patrolowanie morskich szlaków komunikacyjnych.

ORP "Metalowiec" i ORP "Rolnik" to jedne z najszybszych jednostek akwenu Morza Bałtyckiego - osiągają prędkość 43 węzłów. Napędzane są czterema turbinami gazowymi, a ich uzbrojenie to cztery wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych naprowadzanych na cel radiolokacyjnie i na podczerwień oraz czteroprowadnicowa wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych. Dysponują też silnym uzbrojeniem artyleryjskim. ORP "Orkan" jest jedną z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Posiada na uzbrojeniu i wyposażeniu rakiety, system bojowy, radary wykrywania i kierowania ogniem. Obrona okrętu oparta jest na zestawach artyleryjskich oraz wyrzutni rakiet przeciwlotniczych.


 Opublikuj ten artykuł


 
Cofnij