Korzystamy z plików cookies w celu utrzymania sesji, zapamiętania ustawień, statystyk i popularyzacji w serwisach społecznościowych. Cookies można zarządzać w ustawieniach przeglądarki - więcej.
  Port Gdańsk
English  Russian  Chinese

Facebook
LinkedIn
Twitter
Instagram
DrukujRSSSpis stronMobilna wersja serwisu
Koronawirus - informacje

 

Strona główna » Wydarzenia » DCT Gdańsk zakończył Pierwszą Fazę inwestycji

Samochodowiec "Fidelio" w Porcie Gdańsk
29.10.2007

Konferencja prasowa - "Port Gdańsk - XXI wiek"
10.10.2007

Coraz więcej samochodów osobowych w Porcie Gdańsk
09.10.2007

DCT Gdańsk zakończył Pierwszą Fazę inwestycji
03.10.2007

Poprawa dostępu kolejowego
01.10.2007

Konkurs na prezesa Zarządu PUP Rezerwa Sp. z o.o.
25.09.2007

Rekordowy sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk
20.09.2007

Lista
 
 
Facebook
LinkedIn
Twitter

DCT Gdańsk zakończył Pierwszą Fazę inwestycji

03.10.2007

Oficjalne ukończenie Pierwszej Fazy budowy najnowszego polskiego terminalu kontenerowego, DCT Gdańsk, świętowane będzie 3 października podczas przyjęcia na pokładzie statku wycieczkowego "Lady Assa", który przypłynął z nabrzeża przy Motławie do nowego, liczącego 650 m pirsu terminalu. Podczas spotkania będą obecni, oprócz zarządu i kierownictwa DCT Gdańsk, reprezentanci władz, Urzędu Miasta i Portu Gdańsk oraz międzynarodowego środowiska żeglugowego, jak również inżynierowie zaangażowani w budowę terminalu.

Dysponując w pełni gotową do obsługi statków Pierwszą Fazą terminalu, DCT Gdańsk ogłosił ostatnio rozpoczęcie cotygodniowych zawinięć do terminalu jednostek wiodących armatorów kontenerowych - oceanicznego CMA CGM i dowozowego Team Lines. Również litewskie linie żeglugowe, ISN, zapoczątkowały niedawno regularne, cotygodniowe połączenia swoimi statkami dowozowymi między DCT Gdańsk a Kaliningradem. 3 października przy nabrzeżu terminalu zacumuje statek feederowy Team Lines "Birkaland" (868 TEU), dzięki czemu goście będą mogli przekonać się, jak pracuje terminal.

- "Ten tydzień to dla nas zwieńczenie ponad dwuletniej ciężkiej pracy i inwestycji. Jestem dumny ze wszystkich związanych z powstaniem DCT Gdańsk. Światowej klasy, nowoczesny terminal kontenerowy stanowi świadectwo zaangażowania i profesjonalnego podejścia naszych wykonawców i pracowników oraz nieocenionej pomocy okazanej nam podczas tego projektu przez wszystkie władze i instytucje publiczne w Polsce." - w komentarzu powiedział Colin Chanter, CEO DCT Gdańsk. - "Chciałbym także podziękować dwóm wiodącym firmom w branży żeglugowej - CMA CGM i Team Lines za nieustające wsparcie, które było niezbędne w realizacji naszego terminalu."

W uroczystościach brać będzie udział także Frank Utes, Kierownik Kontraktu Hochtief Construction AG Infrastructure Polska, odpowiedzialny za budowę Pierwszej Fazy terminalu, który tak komentuje wydarzenie: - "Ukończenie Pierwszej Fazy DCT Gdańsk jest kamieniem milowym w rozwoju infrastruktury morskiej w Polsce, a właściwie w całym regionie Bałtyku. Przez ubiegłe dwa lata, Hochtief był zaangażowany w budowę nowoczesnego i trwałego terminalu na Bałtyku wykorzystując najświeższe dostępne technologie i materiały. Realizacja Pierwszej Fazy terminalu jest jednak czymś więcej, niż tylko świetnie wykonanym obiektem - to świadectwo rezultatów, jakie można osiągnąć dzięki prawdziwie partnerskiej współpracy."

W pełni operacyjna Pierwsza Faza DCT Gdańsk składa się z 36-hektarowego terminalu kontenerowego mogącego obsłużyć 500 000 TEU rocznie oraz nabrzeża ro-ro o dodatkowej zdolności przeładunkowej 160 000 jednostek. Nabrzeże pirsu terminalu ma długość 650 m oraz 16,5 m głębokości i jest obsługiwane przez trzy suwnice ship-to-shore typu post-Panamax i pięć samojezdnych suwnic nabrzeżowych (RTG). Dzięki nowej drodze i linii kolejowej łączącej terminal z centrami logistycznymi na terenie Polski i krajów sąsiednich, DCT Gdańsk jest w stanie zaoferować nową jakość w obsłudze transportu kontenerowego.

Druga Faza terminalu zwiększająca zdolność przeładunkową do 1 000 000 TEU rocznie przewidziana jest do realizacji zgodnie z zapotrzebowaniem.

DCT Gdańsk SA jest spółką zarejestrowaną w Polsce, będącą w większości własnością Global Infrastructure Fund (GIF), specjalnego funduszu zarządzanego przez Macquaire Bank Group, z siedzibą główną w Australii. Brytyjska spółka utworzona specjalnie do zapoczątkowania projektu i budowy terminalu posiada udziały mniejszościowe.


Aktualizacja
Zdjęcia z uroczystego ukończenia Pierwszej Fazy budowy terminalu kontenerowego DCT Gdańsk:

 

 
Cofnij